Когда пишется have, а когда has в present perfect passive? Если I, We, she, he и тд. не написано? Помоги пожалуйста!!!!

Гость
Если речь об одном человеке или 1 предмете или чем-то неисчисляемом (tea, milk, sugar, bread)- тогда has.  my friend (1) has been taught. My father (1) has been given a new job.  The book (1) has been written Tea (неисчесл) has been grown here since 19th century. Если о много - тогда have.  My friends have been taught english.  The books have been written very quickly.  I и you всегда будут употр-ся с have. Это надо выучить.  Hope this will help.
Гость
HAVE употребляется для i you they we HAS для he,she,it Have you read that book? She has bought a new car i think the waiter has forgotten us we have read this book