Можете из этого написать маленький текст для пересказа? Заранее спасибо.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Columbus was born in Italy, but lived in Spain. He was a sailor and made many sea voyages. He was very interested in India. He sailed East and brought back a lot of gold. Columbus knew that our planet is round. He sailed West and arrived in Central America. He discovered the new continent.