(на англ) Перевидите в Active voice потом в Passive Voice 1 предл Я сломала ручку вчера(Past S) 2 предл Мы покупаем яблоки каждый день (Pr.S) 3 Люди построят дом в 2020 году (Future.S) НА АНГЛИЙСКИЙ

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.i broke arm yesterday My arm was broken yesterday 2.we buy apples every day Apples are bought by us every day 3.people will build house in 2020 House will be built by people in 2020
Гость
1. I broke my arm yesterday. My arm was broken yesterday. 2. We buy apples every day . Apples are bought by us every day . 3. People will build the house in 2020. The house will be built in 2020.