Names of school subject

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Algebra — алгебраArt — изобразительное искусствоBiology — биологияChemistry — химияComputer science — информатикаEnglish — английскийForeign language — иностранный языкGeography — географияGeometry — геометрияHealth — охрана здоровьяHistory — историяLiterature — литератураMathematics (Maths)— математикаMusic — музыкаPe — сокр. от physical education — физкультураPhysics — физикаPsychology — психологияReading — чтениеScience — наукаSocial studies — социология, обществознание
Гость
Mathematics Science Health Handwriting Physical Education (P.E.) Art Music Handwork or handcrafts foreign language Algebra Geometry Physics Geography History Biology Anatomy Literature Economic