Написать правильную форму глагола в полях ниже и составить предложения в отрицательной и вопросительной форме. 1. I ___ (to do) my homework everyday. 2. We do not ___ (to ride) the bus to work. 3.He ____ (to like) chocolate mil...

Написать правильную форму глагола в полях ниже и составить предложения в отрицательной и вопросительной форме. 1. I ___ (to do) my homework everyday. 2. We do not ___ (to ride) the bus to work. 3.He ____ (to like) chocolate milk. 4. It always ____(to rain) during the months of April and May. 5.My sister usually ___(to go) to church every Sunday. 6. Joey and Mike ____(to be) best friends. 7. The helicopter pilot __( to fly) eveery day. 8. Don't you ___ (to want) to come to the movie with us? 9. Our favorite game ___ (to be) chess. 10. I do not ___ (to have) much time to waste
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Do 2. Ride 3. Likes 4. Rains 5. Goes 6. Are 7. Flies 8. Want 9. Is 10. Have Не гарантирую что верно