Напиши, когда ты собираешься сделать это. 1)- to go to the shop I am going to the shop on Tuesday . 2) to go to the cinema ________________________________ 3) to swim __________________________________ 4) to play with yo...

Напиши, когда ты собираешься сделать это. 1)- to go to the shop I am going to the shop on Tuesday . 2) to go to the cinema ________________________________ 3) to swim __________________________________ 4) to play with your friends __________________________________ 5) to help your parents about the house __________________________________ 6) to make birthday presents to your parents __________________________________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2) I am going to the cinema on Saturday. 3) I am going to swim on Monday. 4) I am going to play with my friends on Friday. 5) I am going to help my parents about the house on Tuesday. 6) I am going to make birthday presents to my parents on Sunday. [В правильности не уверена]