Напиши вторую форму глаголов:finish, ask, answer, listen, like collect, walk, study, ski, talk, look.Заполни таблицу по образцу:go went give ...walk walked come ...say ... put ...see ... like ...take ... have ...Помогите пожалу...

Напиши вторую форму глаголов: finish, ask, answer, listen, like collect, walk, study, ski, talk, look. Заполни таблицу по образцу: go went give ... walk walked come ... say ... put ... see ... like ... take ... have ... Помогите пожалуйста даю
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
finishes, asks, answers, listens, likes to collect, walks, studies, skies, talks, looks. go went give gave say said put put see saw like likes take took have had