Напишите 7 предложений с этими словами(все использовать не обязательно):important,for,to s

Напишите 7 предложений с этими словами(все использовать не обязательно):important,for,to stay,dry,uniform,to wear,gloves,skirt,neat,after,grown up,formal,suit,to put on,different,to change,if.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
We go to the museum after school. I don't to wear uniform in school. If I stay in home,I may to do a homework My mother likes any skirts very much. You must know your history,it important! I bought it dress for my sister. I want to change in new year,it interesting for me.