Напишите краткую биографию Марата Бисенгалиева на английском языке. Срочно нужно

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Marat Sametovich Bisengaliev is a famous Kazakh violinist-virtuoso and conductor. Honored Worker of the RK, Professor of the Birmingham Conservatory, one of the directors of the Alliance of Orchestras of the Asia-Pacific region AAPRO. Most of the time he lives and works in the UK and India.