Напишите пожалуйста 10 вопросов про масленицу (например Как вы отмечаете маслениц?

Напишите пожалуйста 10 вопросов про масленицу (например Как вы отмечаете маслениц??? Ходите ли вы куда нибудь на масленицу и т.д.) Очень срочно надо помогите пожалуйста
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.       When do people celebrate Maslenitsa? 2.       What does Maslenitsa mean? 3.       Where does the word “Maslenitsa” have its root? 4.       What is the main dish of Maslenitsa? 5.       What do the blini (pancakes) symbolize? 6.       When do you go at Maslenitsa? 7.       Do people make a bonfire at Maslenitsa? 8.       Who is “Kostroma” at Maslenitsa? 9.       Do people like to celebrate Maslenitsa? 10.   What painters did paint the picture with Maslenitsa?