Напишите словосочетание по образцу. Используй одно из существительных в придержать и нам падеже. Образец:the girl / toys-the girl's 1)the cat / milk 2)my cousin / bike 3) Mr White / pupils 4)that friend / house 5) her friend /...

Напишите словосочетание по образцу. Используй одно из существительных в придержать и нам падеже. Образец:the girl / toys-the girl's 1)the cat / milk 2)my cousin / bike 3) Mr White / pupils 4)that friend / house 5) her friend / house 5) our teacher / desk
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) The cat's milk 2) my cousin's bike 3) Mr White's pupils 4) that friend's house 5) her friend's house 6) our teacher's desk