Напишите сравнительную и превосходную степени прилагательных !!! big mean clear meek sweet red clever broad dim thin hot weak cool flat deep green sad fat slim wet

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
big - bigger - the biggest mean - meaner - the meanest  clear - clearer - the clearest meek - meeker - the meekest sweet - sweeter - the sweetest red - redder - the reddest  clever - cleverer - the cleverest broad - broader - the broadest dim - dimmer - dimmest  thin - thinner - thinnest  hot - hotter - the hottest weak - weaker - the weakest cool - cooler - the coolest flat - flatter - the flattest deep - deeper - the deepest green - greener - the greenest sad - sadder - the saddest fat - fatter - the fattest slim - slimmer - the slimmest wet - wetter - the wettest