Напишите в прошедшем времени smoke, stay, water, travel, try, go, buy, give, knit, get, watch, arrive, learn, catch

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
smoke — smoked stay — stayed water — watered travel — traveled try — tried go — went buy — bought give — gave knit — knit, knitted get — get watch — watched arrive — arrived learn — learnt, learned catch — caught