Напишите вопросы :К подлежающиму,общие,специальные,разделительный,альтенативный К предложению : 1)They play football every weekend 2)He has travelled a lot recently

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Who plays football every weekwnd? What do they do every weekend? Do they play football or chess every weekend? They play football every weekend, don't they? 2) Who has travelled a lot recently? Has he travelled a lot recently? When has he travelled? Has he travelled or written a new book recently? He has travelled a lot recently, hasn't he?