Нужно токо транскрипцию: to clean up neighbourhood to do the shopping to pick up litter to collect secondhand books to

Нужно токо транскрипцию: to clean up neighbourhood to do the shopping to pick up litter to collect secondhand books tohelp children in a local hospital to do tricks to rake leaves to wash off graffiti from the walls to sew soft toys to help elderly and lonely people
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
 kliːn ʌp ˈneɪbəhʊd   duː ðə ˈʃɒpɪŋ   pɪk ʌp ˈlɪtə   kəˈlekt ˌsekəndˈhænd bʊks   help ˈʧɪldrən ɪn ə ˈləʊkəl ˈhɒspɪtl   duː trɪks   reɪk liːvz  wɒʃ ɒf græˈfiːti frɒm ðə wɔːlz  səʊ sɒft tɔɪz  help ˈɛldəli ænd ˈləʊnli ˈpiːpl