Образуйте другие части речи от данных ниже слов. Law, define, social, legal, enforcement, constitution, approval, decide, majority, control

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Law (noun) - lawful (adjective) define (verb) - definition (noun) Social (adjective) - society (noun) legal (adjective) - legalize (verb) enforcement (noun) - enforce (verb) constitution (noun) - constitutive (adjective) approval (noun) - approve (verb) decide (verb) - decision (noun) majority (noun) - major (adjective) control (verb) - controllable (adjective).