Образуйте и запишите причастия настоящего времени от глаголов Sit, stand, tell, speak, sell, buy, write, read, meet, run, put, give, come, go, feel, see, become, bring, catch, understand, win, drive, take, swim, chose, let, sin...

Образуйте и запишите причастия настоящего времени от глаголов Sit, stand, tell, speak, sell, buy, write, read, meet, run, put, give, come, go, feel, see, become, bring, catch, understand, win, drive, take, swim, chose, let, sing, wear
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Sitting, standing, telling, speaking, selling, buying, writing, reading, meeting, running, putting, giving, coming, going, feeling, seeing, becoming, bringing, catching, understanding, winning, driving, taking, swimming, chosing, letting, singing, wearing
Гость
причастие настоящего времени образуется при помощи окончания ing sitting, standing, telling,speaking, selling, buying, writing, reading, meeting, running, putting, giving, coming, going, feeling, seeing, becoming, bringing, catching, understanding, winning, driving, taking, swimming, choosing, letting, singing, wearing.