Образуйте множественное число существительных. a pen a class a story a road a day a cat a bush a desk a table a plate a fox a room a lady a knife a chair a bus a hero a match a way a house a family a flag a town a wolf a countr...

Образуйте множественное число существительных. a pen a class a story a road a day a cat a bush a desk a table a plate a fox a room a lady a knife a chair a bus a hero a match a way a house a family a flag a town a wolf a country a lion a park a play a dictionary a thief a key
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
pens stories classes roads days cats bushes desks tables plates foxes rooms ladies knives chairs buses heroes matches ways houses families flags towns wolves countries lions parks plays dictionaries thieves keys