Очень срочно плз Use the correct form of the verb in brackets in the active voice. Translate the sentences into Russian. 1. The rate of reproduction and efficiency of all domestic animals (to increase) since scientists (to begi...
Очень срочно плз
Use the correct form of the verb in brackets in the active voice.
Translate the sentences into Russian.
1. The rate of reproduction and efficiency of all domestic animals
(to increase) since scientists (to begin) systematic studies in the 1930s.
2. At present farmers often (to replace) manure by commercial fertilisers.
3. Poultry also (to convert) feed efficiently into protein and (to provide)
people with white meat and eggs. 4. When Columbus (to discover)
America, he (to bring) some new varieties of plants and animals to
Europe. 5. What animals … people (to use) as draft animals in the 18th
century? 6. The farmer (to provide) his livestock with all nutrients and
(to raise) very healthy animals last season. 7. Last week the farmers (to
keep) swine on pastures which (to be) not suitable for crop production.
8. Why … people still (to breed) livestock? 9. Modern agriculture (to
rely) on engineering and technology as well as on a large variety of
natural sciences. 10. In recent years computers (to become) important
for management of a farm. 11. What … the term “livestock” (to include)?
12. Farmers (not/to know) much about nutrients in the 17th century.
13. What crops … a farmer (to grow) for his animals? 14. For many
centuries people in Africa (to breed) camels, but even now a white camel
(to be) an exotic animal. 15. Nowadays the weather greatly (to influence)
agricultural production.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Используйте правильную форму глагола в скобках в активном залоге.
Перевести предложения на русский язык.
1. Темпы воспроизводства и эффективности всех домашних животных
(для увеличения), поскольку ученые (для начала) систематические исследования в 1930-х годах.
2. В настоящее время фермеры часто (заменить) навоз коммерческих удобрений.
3. Птицы также (конвертировать) корм эффективно в протеин и (предоставлять)
люди с белым мясом и яйцами. 4. Когда Колумб (для знакомства)
Америка, он (принести) некоторые новые сорта растений и животных
Европы. 5. Какие животные ... люди (использовать) в качестве тягловой силы в 18
века? 6. Фермер (предоставить) свое поголовье со всеми питательными веществами и
(поднять) очень здоровых животных в прошлом сезоне. 7. На прошлой неделе фермеры (с
сохранить) свиней на пастбища, которые (должны быть) не подходит для растениеводства.
8. Почему ... люди до сих пор (разводить) скот? 9. Современное сельское хозяйство (с
полагаются) на техники и технологии, а также большое разнообразие
естественные науки. 10. В последние годы компьютеры (стать) важно
для ведения фермерского хозяйства. 11. Что ... термин “скот” (включить)?
12. Фермеры (не знать) о питательных веществах в 17 веке.
13. Какие культуры ... фермер (расти) для своих животных? 14. Для многих
веками люди в Африке (разводить) верблюдов, но даже сейчас белый верблюд
(с) экзотическое животное. 15. Сегодня погода значительно (влияния)
сельскохозяйственного производства.