ОЧЕНЬ СРОЧНО! Помогите пожалуйста с переводом! :С Dialogue 3 Choosing is not so easy as it looks A: ***, you've just left college, haven't you? B: Yes. A: What are you going to do? B: Er... well, it looks like a choice between ...

ОЧЕНЬ СРОЧНО! Помогите пожалуйста с переводом! :С Dialogue 3 Choosing is not so easy as it looks A: ***, you've just left college, haven't you? B: Yes. A: What are you going to do? B: Er... well, it looks like a choice between teaching or going into an office and... I think I'd much prefer to go in for teaching, because... well you get long holidays. A: But, Bob, wouldn't you get bored with the same routine year after year teaching... teaching the same ma¬terial to the children. And... a sense of responsibility you need —all those children, all those parents. B: Oh, look, it wouldn't be as boring as... as working in an office. Teaching is terribly stimulating. It's ... new every day— I'm sure I'd enjoy it. A: But I mean, there's so much variety in office work! Look at my job: I'm dealing with people and their problems, there're new situations to cope with all the time. B: Yes, that's quite true, but I think there's a num¬ber of differences between teaching and office work and, well, I think I'll go for teaching because... it really attracts me.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Диалог 3 Выбор не так легко, как кажется A: ***, ты просто оставил колледж, не так ли? B: Да. В: что вы собираетесь делать? Б: Э... ну, это выглядит как выбор между преподаванием или идти в офис и... я думаю, что я бы предпочла, чтобы пойти в для обучения, потому что... ну, вы получите длинные праздники. A: но, Боб, разве вам не скучно с самой рутины год после года преподавания... преподавания того же материала детям. И... чувство ответственности всех тех детей, тех родителей. Б: ой, смотрите, это не было бы так скучно, как... как работа в офисе. Обучение-это ужасно стимулирования. Это ... новое каждый день - я уверен, что мне понравится. A: но я имею в виду, есть так много различных в офисной работе! Посмотрите на мою работу: я имею дело с людьми и их проблемами, там уже новые ситуации, чтобы справиться с все время. B: Да, это совершенно верно, но я думаю, что есть ряд различий между преподавания и работы в офисе и, ну, я думаю, я пойду для обучения, потому что... он меня очень привлекает.
Гость