Описать свой день в past simple(в прошедшем времени)5-6 класс

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Simple 1. I always try to keep up with my mum 2. I always get cross when I am interrupted 3. She often makes an excuse 4. I like knitting and sewing 5. I want to end up famous one day Past Simple 1. I saw it advertised yesterday 2. Last week we were in London 3. He finished his homework three days ago 4. Yesterday I had to rewrite my test 5. It was the tastiest pie ever in my life