Определите, к каким частям речи относятся данные слова. Распределите их в таблице. Settle, generally, true, medium, borrow, prerequisite, commercial, coin, serve, portable, gradually, debt, consist, unsatisfactory, reliably, p...

Определите, к каким частям речи относятся данные слова. Распределите их в таблице. Settle, generally, true, medium, borrow, prerequisite, commercial, coin, serve, portable, gradually, debt, consist, unsatisfactory, reliably, payment, precious, currency, involve, broad, cattle, commodity. Noun verb adjective adverb
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Noun prerequisite commercial coin debt payment currency cattle commodity Verb settle borrow serve consist involve Adjective true  medium commercial portable unsatisfactory precious broad Adverb generally gradually reliably