Определите, верны ли утверждения (True/False). Переведите предложения. Favourite British drink is coffee. Black cats are lucky in Britain. The official language in Britain is English. Manchester is situated in Scotland. Liverpo...

Определите, верны ли утверждения (True/False). Переведите предложения. Favourite British drink is coffee. Black cats are lucky in Britain. The official language in Britain is English. Manchester is situated in Scotland. Liverpool is a big port. Scotland is situated in the southern part of Britain. Kilt is a national Scottish shirt. Glasgow is a shipbuilding centre in Scotland. The highest mountain of Scotland is called Ben Nevis. Scottish people call their mountains ‘lochs’.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Любимый Британский напиток-кофе. Черные кошки везучие в Британии. Официальный язык в Британии является Английский. Манчестер находиться в Шотландии Ливерпуль-это большой порт Шотландия расположена в Южной части Британии Килт-национальная Шотландская рубашка Glasgow  это центр судостроения в Шотландии. Самая высокая гора в Шотландии называется Бен-Невис Шотландские люди называют их горы "озерами" true-правда falce-неправда.Можешь использовать интернет,чтобы узнать правда это или нет