Ответьте на следующие вопросы, обращая внимание на употребление модальных глаголов. 1 - Can you speak English? 2 - Can you write English? 3 - How can you speak English? 4 - Can you speak English well or badly? 5 - Can your ...

Ответьте на следующие вопросы, обращая внимание на употребление модальных глаголов. 1 - Can you speak English? 2 - Can you write English? 3 - How can you speak English? 4 - Can you speak English well or badly? 5 - Can your daughter play the piano? 6 - How can she play the piano?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Yes, I can speak English. 2. Yes, I can write English. 3. I speak English very well. 4. I can speak English well. 5. No, she cannot play the piano. (or No, I don't have a daughter). 6. Unfortunately, she cannot play the piano. TAKE IT BRO