Ответьте на вопросы и перевод: 1.What form are you in? 2.Is your school big or small? 3.How many floors are there in your school building? 4.What classrooms are there in your school ? 5.Is there a gym in your school?Is it up to...

Ответьте на вопросы и перевод: 1.What form are you in? 2.Is your school big or small? 3.How many floors are there in your school building? 4.What classrooms are there in your school ? 5.Is there a gym in your school?Is it up to date? 6.Do you have breakfasts and lunches at school? 7.Are there classrooms for every subject?Do you have special labs? 8.What is a typical classroom like in your school? 9.Are there any clubs in your school?Do you go any of them? 10.What are your teachers like?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. В каком ты классе? 2. Твоя школа большая или маленькая? 3. Сколько этажей в твоей школе? 4. Какие кабинеты у тебя в школе? 5. Есть ли в твоей школе спортзал? Он современный? 6. Ты завтракаешь и обедаешь в школе? 7. В твоей школе для каждого предмета предоставлен отдельный кабинет? Есть специальные лаборатории? 8. Опиши типичный кабинет в твоей школе 9. В твоей школе есть кружки/секции? Посещаешь ли ты их? 10. Расскажи о твоих преподавателях Это вопросы о твоей школе, поэтому я не буду на них отвечать. Маловероятно, что мы учимся в одной школе