Памагіце!!! Мне патрэбны 6 бяззлучнікавых СКЛАДАНЫХ сказаў!!! Буду вельмі удзячна, таму хто мне дапаможа!! Даю 50 балаў!!!на ўсё пра ўсё 2 гадзіны!!! Памагіце!

Памагіце!!! Мне патрэбны 6 бяззлучнікавых СКЛАДАНЫХ сказаў!!! Буду вельмі удзячна, таму хто мне дапаможа!! Даю 50 балаў!!! на ўсё пра ўсё 2 гадзіны!!! Памагіце!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Васіль Быкаў "Яго батальён" 1. Гутман таропка скамандаваў «смірна», камбат зышоў з падмёрзлых глыжоў бруствера. 2. Ракета дагарэла, мігатлівы паўзмрок саступіў месца яшчэ больш пагусцелай цемры.  3. Ад ягонага крыку на саломе заварушыўся і ўстаў разведчык, падцяўшы ногі, сеў каля скрынак лейтэнант Маркін...  4. Але цяпер у яго не было ніякае ахвоты да пачцівасці — злавала начальства, злавалі немцы, злавала няпэўнасць у абстаноўцы. 5. На НП у бакавой ячэйцы стрымана варушылася цьмяная, ахінутая палаткай постаць — баец зважліва павярнуўся бокам да камбата, звыкла чакаючы ягоных пытанняў.  6. Па-ранейшаму было цёмна, напорысты паўночны вецер шапацеў у быльнягу і рэдкім, па ўзмежках, кустоўі.