Пересказ текста на английском (Перевод не нужен): Autumn. Thanksgiving is a big festival in the USA and Canada to celebrate the harvest. Canadians celebrate it in October, and Americans in November. Some cities have parades and...

Пересказ текста на английском (Перевод не нужен): Autumn. Thanksgiving is a big festival in the USA and Canada to celebrate the harvest. Canadians celebrate it in October, and Americans in November. Some cities have parades and people have family dinners.Turkey, sweet potatoes and cranberry sauce are popular foods on this day and there is always some sweet pumpkin pie for dessert.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Осень . День благодарения является большой праздник в США и Канаде , чтобы праздновать урожай . канадцы отмечать его в октябре, а американцы в ноябре . В некоторых городах есть парадов и люди имеют семьи dinners.Turkey , сладкий картофель и клюквенный соус популярные продукты в этот день и всегда есть сладкий тыквенный пирог на десерт .otmechat' yego v oktyabre, a amerikantsy v noyabre . V nekotorykh gorodakh yest' paradov i lyudi imeyut sem'i dinners.Turkey , sladkiy kartofel' i klyukvennyy sous populyarnyye produkty v etot den' i vsegda yest' sladkiy tykvennyy pirog na desert .