Переведите пожалуйста: According to statistics 20% of teenagers in Great Britain have a disease of some kind. But who is responsible for it? School certainly should pay more attention to teen's health. Since children have to si...

Переведите пожалуйста: According to statistics 20% of teenagers in Great Britain have a disease of some kind. But who is responsible for it? School certainly should pay more attention to teen's health. Since children have to sit at a desk all day long, they have no time to go out. What's more there are not enough PE lessons at school and, as a result, children are less active.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Перевод на русском языке :Согласно статистике у 20% подростков в Великобритании есть болезнь некоторого вида. Но кто ответственен за него? Школа, конечно, должна уделить больше внимания здоровью подростка. Так как дети должны целый день сидеть за столом, у них нет времени выходить. К тому же, есть недостаточно уроков PE в школе, и, в результате дети менее активны.