Переведите пожалуйста..... the national trust for places of historic interest or natural beauty usually known as the national trust , is a conservation organization in England , Wales and Northern Ireland . The Trust doesn't op...

Переведите пожалуйста..... the national trust for places of historic interest or natural beauty usually known as the national trust , is a conservation organization in England , Wales and Northern Ireland . The Trust doesn't operate in Scotland ,where there is an independent National Trust for Scotland . The Trust was founded by three English people .Its symbol is a sprig of oak leaves acorns. The National Trust works to preserve and protect the coastline, countryside and buildings os England , Wales and Northern Ireland. It is done in various ways , through practical caring and conservation , through educating and informing and through encouraging millions of people tomenjoy their national heritage. The Trust owns many heritage properties including historic houses and gardens , industrial monuments and social history places most of which are open to the public free of charge. The majority of them are country houses and mostof the others are connected with famous individuals . A lot of these houses contain collections of pictures , furniture , books , metalwork , ceramics and textiles that have remained in their historic context. Thus the National Thus is one of the largest landowners in the UK . The Trust's land is about 1,5 % of the total land mass of England , Wales and Northern Ireland . There are also many countryside properties which were acquired specifically for their landscape and scientific value. The Trust owns about a quarter of the Lake District. It also owns or protects nearly one fifth of the coast in England , Wales and Northern Ireland. The National Trust is one of the largest membership organizations in the world. Membership numbers have grown from two million at the end of the previous century up to nearly four million in 2013 get in. All photography at the National Trust properties is not allowed. The formal purpose of the Trust is to preserve for the benefit of the nation its lands , places of beauty and / or historic interest which leads to preservation of the natural aspect , features , animal and plant life , preservation of buildings , furniture , pictures etc having national and historic or artistic interest.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
национальный фонд для мест исторического интереса или естественной красоты обычно известный как национальный Траст , является природоохранной организацией в Англии , Уэльсе и Северной Ирландии . Траст не работает в Шотландии ,где есть независимый Национальный трест для Шотландии . Трест был основан тремя англичанами .Его символ-веточка из дубовых листьев с желудями. Национальный фонд работает, чтобы сохранить и защитить побережье, сельская местность и здания ОС Англии , Уэльсе и Северной Ирландии. Это делается разными способами , через практическую заботы и сохранения , путем просвещения и информирования, и посредством поощрения миллионы людей tomenjoy своего национального наследия. Трест владеет многими свойствами наследия, включая исторические дома и сады , промышленные памятники и социальной истории мест, большинство из которых являются открытыми для общественности бесплатно. Большинство из них загородных домов и большинство другие связаны с известными личностями . Многие из этих домов содержат коллекции картин , мебели , книг , металлообработка , керамика и текстиль, которые остались в их историческом контексте. Поэтому Национальный один из крупнейших землевладельцев в Великобритании . Доверие земли составляет около 1,5 % от общей массы земли Англии , Уэльса и Северной Ирландии . Есть также много загородной недвижимости, которые были приобретены специально для их ландшафта и научную ценность. Доверие владеет около четверти озерного края. Он также владеет и защищает почти одна пятая часть побережья в Англии , Уэльсе и Северной Ирландии. Национальный фонд является одной из крупнейших организаций в мире. Количество участников увеличилось с двух миллионов в конце прошлого века до почти четырех миллионов в 2013 году попасть. Все фотографии в Национального треста не разрешается. Официальной целью фонда является сохранение на благо народа своей земли , места красоты и / или исторический интерес, который ведет к сохранению природных аспект , особенности , животный и растительный мир , охрана здания , мебель , картины и т. д., имеющих национальный и исторический или художественный интерес.