Переведите пожалуйста!!! When the Normans conquered England in 1066, they imposed the Carolingian judicial system on the Anglo-Saxons. In the long struggle between king and landed nobility that ensued, one of the principal weap...

Переведите пожалуйста!!! When the Normans conquered England in 1066, they imposed the Carolingian judicial system on the Anglo-Saxons. In the long struggle between king and landed nobility that ensued, one of the principal weapons of the Crown was the Curia Regis (king’s court), which was held wherever the royal household was situated. The principal judicial strongholds of the nobility were the manorial courts, chiefly the courts baron and courts leet. Judicial supremacy eventually was won by the Crown, and, since the reign of King Edward I, in the 13th century, English courts have been organized on a centralized basis.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Когда норманны завоевали Англию в 1066 году, они наложили каролингскую судебную систему на англосаксов. В длительной борьбе между королем и дворянством, которое последовало за этим, одним из главных орудий короны был Курия Регис (королевский двор), который проводился повсюду, где находилось королевское дворянство. Основными судебными твердынями дворянства были манориальные суды, главным образом суды барон и суды. Судебное превосходство в конечном итоге было завоевано Короной, и с момента правления короля Эдуарда I в XIII веке английские суды были организованы на централизованной основе.