Переведите слова(сами, будет заметно если с переводчиком) Feel really sorry for- Hold onto a rail- Things get even worse- Break down-ломаться Be stuck for an hour- Get on/off the train- Take a deep breath- Struggle to/ try to ...

Переведите слова(сами, будет заметно если с переводчиком) Feel really sorry for- Hold onto a rail- Things get even worse- Break down-ломаться Be stuck for an hour- Get on/off the train- Take a deep breath- Struggle to/ try to get used to (the weather/to the food)- Get used to- Have difficulty (in) understanding- Find it hard to make friends- Social etiquette- To study abroad- Learning opportunity- Improve language skills- An outgoing person- Treat sb like part of their family- Is quite overwhelming- Foreign place/language- (Be) rewarding- Challenging parts- Turn up for an appointment- Consider studying abroad- Go for it- Without a doubt- The best experience of my life- To become more self-confident- Patient and outgoing- It’s worthwhile to- Rules of behavior-
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Feel really sorry for - очень сожалеть по поводу чего-либо Hold onto a rail - держаться за поручни, перила Things get even worse - всё становится только хуже (дела идут только хуже) Break down - ломаться Be stuck for an hour - застрять на час Get on/off the train - сесть в поезд / сойти с поезда Take a deep breath - глубоко вздохнуть Struggle to/ try to get used to (the weather/to the food) - пытаться привыкнуть (к погоде, к еде) Get used to - привыкать к чему-либо Have difficulty (in) understanding - испытывать трудности в понимании чего-либо Find it hard to make friends - считать для себя трудным заводить друзей Social etiquette - социальный этикет To study abroad - учиться заграницей Learning opportunity - возможность обучения Improve language skills - улучшать / совершенствовать языковые навыки An outgoing person - дружелюбный / общительный / отзывчивый человек Treat smb like part of their family - обращаться с кем-либо как с членом своей семьи Is quite overwhelming - это довольно-таки ошеломляюще Foreign place/language - чужое место / язык (Be) rewarding - быть стоящим чего-либо Challenging parts - противоборствующие / состязающиеся стороны Turn up for an appointment - явиться на встречу / свидание / приём Consider studying abroad - рассматривать возможность обучения заграницей Go for it - пойти на что-либо Without a doubt - без сомнения The best experience of my life - лучший опыт в моей жизни  To become more self-confident - стать более уверенным в себе Patient and outgoing - терпеливый и дружелюбный It’s worthwhile to - это стоит того, чтобы ... Rules of behavior - правила поведения