ПЕРЕВОД!!! Most secondary schools are comprehensive schools, which offer a general education to children of all abilities. In some areas children are selected for either grammar school (which is more academic) or secondary mode...

ПЕРЕВОД!!! Most secondary schools are comprehensive schools, which offer a general education to children of all abilities. In some areas children are selected for either grammar school (which is more academic) or secondary modern school.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Большинство средних школ являются всеобъемлющими, которые предлагают общего образования для детей всех способностей. В некоторых районах дети выбираются либо гимназия (который является больше академическим) или вторичные современные школы.