Переводите плиз срочняк надоRobert Burns(20 January 1759 21 July 1790) Robert Burns in the national poet of Scotland and s best loved bard. His poetry and wong have never been out of Trans have made him classic in other countri...

Переводите плиз срочняк надо Robert Burns(20 January 1759 21 July 1790) Robert Burns in the national poet of Scotland and s best loved bard. His poetry and wong have never been out of Trans have made him classic in other countries Burns wrote in the Scots language and in English le preserved the Scots language in literary form and greatly contributed to the development of Scottish culture. His birthday, January 25, is the annual occasion of"Burns Night' Burns the last years of his life to the song tradition and collected folk songs. The traditional song of the Scottish people impressed hum greatly and its tune, as he wrote, thrilled his soul. Burns turned the original words into a beautiful poem, a song that has conquered the world. Mild Lang Sune written by Robert Burns is sung by people at New Year parties from London and New York to Tokyo. Auld Lang Syme me Long, Long Ago'. It is a song of love and kindness of days gone by. When eople sing it they take their neighbours' hands, and move to the rhyt of the tune. This gives a feeling of love and friendship which can never tay in the past and is taken into the future
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Роберт Бернс(20 января 1759-21 июля 1790) Роберт Бернс в Национальный поэт Шотландии и с любимым бардом. Его поэзия и Вонг никогда не выезжал Транс сделали его классикой в других странах Бернс писал на шотландском языке и на английском Ле сохранили язык шотландцев в литературной форме и внес большой вклад в развитие шотландской культуры. День его рождения, 25 января, является ежегодный праздник"сгорает ночь сжигает последние годы его жизни, традиции, песни и собирал народные песни. Традиционная песня шотландского народа впечатлило сильно гудеть и свою мелодию, как он писал, взволновали его душу. Ожоги превратились в оригинальные слова в прекрасное стихотворение, песню, которая покорила весь мир. Мягкий Лэнг Суне написал Роберт Бернс поет народ на новогодние вечеринки из Лондона и Нью-Йорка до Токио. Доброе Сайм давно меня так давно. Это песня о любви и доброте минувших дней. Когда люди поют, это они берут за руки своих соседей, и перейти к rhyt мелодии. Это дает чувство любви и дружбы, которые не могут Тай в прошлом и в будущем