ПЛИИИЗ помогите надо поставить правильно слова в этих предложениях и из этих предложений сделать отрицание и вопрос: 1)Jim....(to take) his younger sister to the Zoo last Thursday. 2)We always....(to go ) on a shool trip on hol...

ПЛИИИЗ помогите надо поставить правильно слова в этих предложениях и из этих предложений сделать отрицание и вопрос: 1)Jim....(to take) his younger sister to the Zoo last Thursday. 2)We always....(to go ) on a shool trip on holidays. 3)Johnny and Meggy .....(to listen) to music yesterday. 4)My dad .....(to help) me to put a tent last week. 5)When the sun.....(to shine) brightly, the weather is fine. 6)Out teacher usually ......(to explain) us what to take for a shool trip.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.took 2.go 3. listened 4. helped 5. shine 6. explains