Подберите английский эквивалент слову, данному в скобках:1.     Most (почв) have enough micronutrients.A  land    B    earth    C  ground    D  soils2.     Aerobic (разложение) may take place.A  devision    B    decomposition  ...

Подберите английский эквивалент слову, данному в скобках: 1.     Most (почв) have enough micronutrients. A  land    B    earth    C  ground    D  soils 2.     Aerobic (разложение) may take place. A  devision    B    decomposition    C  deficiency    D  breakage 3. It is necessary (вспахивать) a field. A  to plow    B  to plant    C  to harrow    D to seed 4.     The balance of nutrients may (быть нарушен). A  be divided    B be replaced      C  be broken    D  be added 5.     Farmers have a good yield of (пшеницы). A  corn    B barley    C rye          D wheat
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Most (почв) have enough micronutrients. D  soils 2. Aerobic (разложение) may take place. B    decomposition 3. It is necessary (вспахивать) a field. A  to plow  4. The balance of nutrients may (быть нарушен). С  be broken  5. Farmers have a good yield of (пшеницы).  D wheat