Пожаааааалуйста, помогите составить предлодения с данными выражениями: 1) Make a mess 2) Make a profit 3) Make a mistake 4) Take a break 5) Take a chance Пожалуйст

Пожаааааалуйста, помогите составить предлодения с данными выражениями: 1) Make a mess 2) Make a profit 3) Make a mistake 4) Take a break 5) Take a chance Пожалуйст апожалуйстапожалуйста, можно не со всеми, сколько сможете
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) I always make a mess in my room. 2) Did you make a profit last year? 3) She never makes mistakes. 4) Will you take a break in a two minutes? 5) He never took a chance.