Помагите пожалуйста с заданием 2,3,4 Срочно можете сделать одно задание но обязательно все

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
drive ride uses  speaks sing Do you play love like hate dont like I like to study(studying) English I hate to get up(getting up) early My mum doesnt like to drive(driving) I love to listen(listening) to music My brother hates to tidy(tidying) his room