Помагите решить и перевести № 21

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) 2 yes here you are 1 could you give me a red pencil, please? 3 thank you 2) 3 its ok. I'll dasha 2 i'm afraid i left at home 1 could you give me a rubber, please?
Гость
1) 1.Could you give me a red pencil, please? 2. Yes. Here you are! 3.Thank you. 1.Не мог бы ты дать мне красный карандаш пожалуйста? 2. Да, Вот держи. 3. Спасибо 2) 1. Could you give me a rubber, please? 2. im afraid, i left it at home 3. Its OK. i'll ask Dasha 1.Не мог бы ты мне дать стирательную резинку пожалуйста? 2. Я боюсь, я оставил ее дома. 3. Хорошо, я спрошу Дашу