Помогите мне пожалуйста!мне надо перевести с русского на английский)))

Помогите мне пожалуйста!мне надо перевести с русского на английский)))1. Пролив, отделяющий Африку от Евразии.
2. Море, омывающее север Африки.
3. Мыс, самая восточная точка Африки
4. Мыс, самая южная точка Африки
5. Самый крупный полуостров Африки.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. The strait which separates Africa from Eurasia. 2. The sea, washing the north of Africa. 3. The cape is the easternmost point of Africa April. Cape, the southernmost point of Africa 5. The largest peninsula of Africa.
Гость
1. The passage separating Africa from Eurasia. 2. The sea washing the north of Africa. 3. Cape, the most east point of Africa 4. Cape, the most southern point of Africa 5. The largest peninsula of Africa.