Помогите написать 5-7 предложений с косвенной речью на английском.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. He says that Mary comes on Tuesday 2. The teacher asks to come to the board 3. My mother told me if I went to shool 4.Kate asked what I was doing 5.He wondered her to be alone there 6. Mike said that he could do everything Примеры взяты из моей тетради по правилам англ.языка)