Помогите написать 5 предложений по английскому на правило(Если в конце глагола есть буква е то когда добавляется окончание ing она віпадает )Спасибо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am writing a letter to my pen-friend now. My mother is making a birthday cake at the moment. He is driving his car too fast. We are translating a text now. You are always losing your keys.