Помогите, написать предложение в страдательном залоге 1) Electricity drives many machines in modern factories. 2) This scientist carried on many practical experiments. 3) We apply electricity for many purposes.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Many machines are driven by electricity in modern factories 2. Many practical experiments were carried on by this scientist 3. Electiricity is applied for many purposes (by us)
Гость
1)Many machines in modern factories are driven by electricity. 2)Many practical experiments were carried on by this scientist. 3)Electricity is applied by us for many purposes.