Помогите! Нужно составить вопрос и ответ к нему(из этих предложений а там где есть вопрос только ответ) +1)The boy (eat) a sendwic +2) The women (read) a magazine? -3)The baby (sleep)? +4)The cat (drrink ) milk? -5) The boy an...

Помогите! Нужно составить вопрос и ответ к нему(из этих предложений а там где есть вопрос только ответ) +1)The boy (eat) a sendwic +2) The women (read) a magazine? -3)The baby (sleep)? +4)The cat (drrink ) milk? -5) The boy and girl (dance)? За рание спасибо
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) The boy (eat) a sendwich  - Did the boy eat a sendwic at school?  - Yes, he did. 2) The women (read) a magazine  - Did the women read a magazin?   - Yes, she read.   3)  The baby slept?      - No, the baby didnt sleep. 4) The cat drinked milk?  -Yes, the cat drinked 5) The boy and girl danced?  -No, they didnt dance.