Помогите! Очень нужно! Напишите пожалуйста на английском языке текст про одного из этих знаменитых людей: P.Tchaikovsky

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Peter Tchaikovsky a russian composer. He was born in 1840 in Klin. Peter Tchaikovsky composed a lot of symphonies, created beautiful music for operas and ballets. His most famous operas - Eugene Onegin(1878), Iolanta(1891), The Queen Spades(1890), his famous ballets-The Swan Lake, The Sleeping Beauty, The Nutcracker. The Tchaikovsky House Museum was opened in 1894 in Klin/ Peter Tchaikovsky died in 1893. Всё проверено. У меня за это %