Помогите перевести на английский язык "My working day"

Помогите перевести на английский язык "My working day"Только без переводчиков)

Рано утром я просыпаюсь. Делаю зарядку, умываюсь и убегаю в колледж. Каждое утро до колледжа я добираюсь на метро. У нас каждые день по 3-4 пары. После занятий я возвращаюсь домой, обедаю, и ухожу гулять с друзьями. По приходу домой я начинаю делать домашнюю работу. Закончив это, я обычно смотрю телевизор или играю в компьютер. Наконец я ложусь спать.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Early I wake up in the morning. I do charging, washed and escape in a college. Every morning to the college I reach on a subway. For us each the day for 3-4 pair. After employments I return home, have dinner, and leave to go for a walk with friends. On arrival home I start making home-work. Making off it, I usually look a television set or play a computer. Finally I lie down to sleep.
Гость
Это называется не -- помогите перевести --,а переведите за меня!: -) I wake up early in the morning. I do my morning exercises, wash my face, and rush to the the college. I get to the college by metro every morning. We have three or four double-classes every day. After classes I come home, have lunch, and go for a walk with my friends. When I return home (from my walk) (On returning home from walk...), I start (begin) to do my homework. On finishing my hometask, I usually watch TV or play on the computer. Then I finally go to bed.
Гость
Early in the morning I wake up. Do exercises, wash my face and ran away to college. I traveled by subway, Every morning before college. We have every day for 3-4 couples. I go back home аfter class, have lunch and go out with friends. I start to do homework, оn arrival home. I usually watch TV or play computer аfter this. Finally, I go to sleep.
Гость
Переводится так: Мой рабочий день
Гость
Мой рабочий день