ПОМОГИТЕ ПЕРЕВЕСТИ !! ПОЖАЛУЙСТА!! WEATHERAND CLIMATE Where can you go for a holiday? You have a lot of oppor­ tunit

ПОМОГИТЕ ПЕРЕВЕСТИ !! ПОЖАЛУЙСТА!! WEATHERAND CLIMATE Where can you go for a holiday? You have a lot of oppor­ tunities. Of course, most people would like to go to the south or to the seaside, but you must consider the weather and the season. You may want to go to Siberia, for example. The nature is wonderful there. You will never see such a lot of sparkling white snow. You will enjoy frosty fresh air if you go skiing or bear-hunting,but you should remember that it's very cold there in winter. The temperature may be about 50 degrees below zero. Some people prefer to spend their holidays in warmer places. There is no warmer place than Africa. It’s warm there all the year round. The sun shines every day, but in summer it’s too hot and sometimes it’s humid there. And you won’t be able to go lion-huntinguntil the sun sets. But when it starts raining, it may rain the whole week. Ifyou want to get sunburnt it’s the best place. You can get as sunburnt as the natives*. Anyway choosing a place for your holiday you must con­ sider the weather forecast.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
ПОГОДА И КЛИМАТ Где вы можете пойти на праздник? У вас есть много возможностей опор. Конечно, большинство людей хотели бы пойти на юг или на море, но вы должны учитывать погоду и сезон. Вы можете поехать в Сибирь, например. Природа там красивая. Вы никогда не увидите столь много белого искрящегося снега. Вы будете наслаждаться морозным свежим воздухом, если вы покататься на лыжах или медведь-охота,но вы должны помнить, что там зимой очень холодно. Температура может быть около 50 градусов ниже нуля. Некоторые люди предпочитают проводить свой отпуск в более теплые места. Нет теплее места, чем Африка. Там тепло круглый год. Солнце светит каждый день, но летом слишком жарко и порой влажно там. И Вы не можете пойти. Но когда начинается дождь, может идти дождь всю неделю. Если вы хотите позагорать, это лучшее место. Вы можете узнать как загорелые, как туземцы. В любом случае, выбор места для вашего отдыха вы должны кон сидер погода.