Помогите перевести предложения The commonest scale was devised by Celsius в разделительный, специальный, альтернативный, и общий.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The commonest scale was devised by Celsius, wasn't it? Was the commonest scale devised by Celsius or by Tesla? What was devised by Celsius? Was the commonest ecale devised by Celsius?