Помогите перевести текст (только без переводчика). A jury is a body of lay men and women randomly selected to determine facts and to provide a decision in a legal proceeding. Such a body traditionally consists of 12 people and...

Помогите перевести текст (только без переводчика). A jury is a body of lay men and women randomly selected to determine facts and to provide a decision in a legal proceeding. Such a body traditionally consists of 12 people and is called a petit jury or trial jury. The exact origin of the jury system is not known; various sources have attributed it to different European peoples who at an early period developed similar methods of trial. The jury is probably of Frankish origin, beginning with inquisition, which had an accusatory and interrogatory function. Trial by jury was brought to England by the Normans in 1066. In medieval Europe, trials were usually decided by ordeals, in which it was believed God intervened, revealing the wrongdoer and upholding the righteous. In the ordeal by water, for instance, a priest-admonished the water not to accept a liar. The person whose oath was being tested was then thrown in. If he floated, his oath was deemed to have been perjured. If he was telling the truth, he might drown but his innocence was clear. In 1215, however, the Catholic Church decided that trial by ordeal was superstition, and priests were forbidden to take part. As a result, f\ new method of trial was needed, and the jury system emerged. At first the jury was made up of local people who could be expected to know the defendant. A jury was convened only to "say the truth" on the basis of its knowledge of local affairs. The word verdict reflects this early function; the Latin word from which it is derived, veredictum, means "truly said". In the 14th century the role of the jury finally became that of judgment of evidence. By the 15th century trial by jury became the dominant mode of resolving a legal issue. It was not until centuries later that the jury assumed its modern role of deciding facts on the sole basis of what is heard in court. Буду благодарен.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Жюри является органом заложить мужчин и женщин, выбранных случайным образом, чтобы определить факты и обеспечить решение в судебном разбирательстве. Такой орган традиционно состоит из 12 человек и называется Пти жюри или суд присяжных. Точное происхождение системы суда присяжных не известно; различные источники приписывают это на разные европейские народы, которые на раннем периоде разработаны аналогичные методы судебного разбирательства. Жюри является, вероятно, Франкского происхождения, начиная с инквизиции, который имел функции обвинительные и вопросительное. Суд присяжных был доставлен в Англию Норманнами в 1066 году. В средневековой Европе, судебных разбирательств, как правило, решались испытаний, в которых считалось, что Бог вмешался, выявление правонарушителя и защиты праведных. В испытание водой, например, священник-напутствовал воды не принимать лжецом. Человек, чья клятва была опробована затем был брошен. Если он выплывал, его клятва считается лжесвидетельствовал. Если он говорит правду, он может утонуть, но его невиновность была ясна. В 1215 году, однако, Католическая церковь решила, что Страшный суд был суеверие, и священникам было запрещено принимать участие. В результате, был необходим новый способ\ пробы, и возникла система жюри. Сначала жюри состояло из местных жителей, кто мог знать ответчик. Жюри было созвано только "говори правду" на основе своего знания местных дел. Слово приговор отражает это в начале функции; латинское слово, от которого оно происходит, (veredictum или же Вердикт), означает "действительно сказал". В 14-м веке роль жюри окончательно стало, что из приговора доказательств. До 15 века суд присяжных стал доминирующим способом разрешения правового вопроса. Он не был до столетий спустя, что жюри взяло его современная роль в принятии решения факты на основании того, что услышали в суде.