Помогите плиз(((. They construct bridges. Пять типов вопросов надо поставить. A lot of guests come to our parties.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
They construct bridges. 1. Общий вопрос Do they construct bridges? 2. Разделительный вопрос They construct bridges, don’t they? 3. Специальный вопрос What do they construct? 4. Вопрос к подлежащему Who constructs bridges? 5. Альтернативный вопрос Do they construct bridges or houses?    A lot of guests come to our parties. 1. Общий вопрос Do a lot of guests come to our parties? 2. Разделительный вопрос A lot of guests come to our parties, don’t they? 3. Специальный вопрос Where do a lot of guests come? 4. Вопрос к подлежащему Who comes to our parties? 5. Альтернативный вопрос Do a lot of guests come to our parties or our business meetings?
Гость
Do a lot of guests come to our parties?-общий Who comes to our parties?вопрос к подлежащему Where do a lot of guests come ?/специальный A lot of guests come to our parties,don't they? Разделительный Do a lot of guests come to our or their parties ?альтернативный