Помогите плиз!!! записать слова в Past Indefinite / Present Perfect / Past Perfect: 1. cook 2. play 3. study 4. begin 5. come 6. hear 7. leave 8. lose 9. pay 10. sell

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Past simple: cooked, played, studied, began, came, heard, left, lost, paid, sold, для past simple используется вторая форма неправильного глагола Present perfect : have/has cooked, played, studied, begun, come, heard, left, lost, paid, sold, для present perfect используется 3 форма неправильного глагола Past perfect : had- cooked, played, studied, begun, come, heard, left, lost paid. Sold для past perfect используется 3 форма неправильного глагола